Przy Publicznej Szkole Podstawowej w Dargobądzu powstał pierwszy w gminie Wolin ogród sensoryczny.
Budowę ogrodu w ramach autorskiego Programu Edukacji Ekologicznej „Wymarzony Ogród” dla dzieci w wieku przedszkolnym finansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie 21 000 zł oraz Gmina Wolin 7 000zł.
Powstanie ogrodu sensorycznego na terenie szkoły to inicjatywa, która ma przede wszystkim stworzyć możliwość przeprowadzania żywych lekcji przyrody i biologii plastyki, techniki, matematyki oraz nauczyć odkrywania przyrody za pomocą różnych zmysłów. Różnorodne rośliny i zioła, które mogą oddziaływać na zmysły wzroku, węchu, smaku i dotyku. Dzieci będą poznawały przyrodę poprzez bezpośrednie doświadczenie. Dzięki czemu rozwiną świadomość o bogactwie, zróżnicowaniu i fascynujących związkach łączących świat przyrody i człowieka.
Wiele placówek oświatowych dysponuje terenem wokół budynku, jest to szansa, aby umożliwić dzieciom codzienny bliski kontakt z naturą. Edukacja ekologiczna może obejmować także samodzielną uprawę roślin.
Ogród przy placówce oświatowej jest wspaniałym uzupełnieniem pracowni biologicznej czy przyrodniczej. Wielu pedagogów podkreślało walory edukacyjne i wychowawcze pracy w ogrodzie, w początku XX wieku polski botanik prof. Władysław Szafer, w książce „Ogrody szkolne”, prezentował szerokie możliwości wykorzystania ich w nauczaniu przyrody i biologii.
Także dziś wielu nauczycieli nie wyobraża sobie skutecznej i ciekawej edukacji przyrodniczej czy ekologicznej bez zajęć terenowych.
Przyroda oddziałuje na wszystkie zmysły dziecka różnorodnością barw, kształtów, dźwięków i zapachów. Dziecko pragnie badać, poznawać, odkrywać, poszukiwać, a dorośli powinni tę jego naturalną ciekawość wykorzystać, przekazując wiedzę i kształtując w nim postawy ekologiczne.
Terapia ogrodu sensorycznego przyniesie rezultaty w postaci:
- poszerzania wiedzy z zakresu przyrody, ochrony środowiska i ekologii dzieci;
-będzie zapobiegać występowaniu i pogłębianiu się nieprawidłowości w rozwoju psychoruchowym dzieci;
- pomoże dzieciom w budowaniu trwałych więzi z najbliższymi osobami;
- pomoże dzieciom wykorzystać potencjał rozwojowy, jakim dysponują w zakresie funkcji poznawczych, małej i dużej motoryki, komunikacji i socjalizacji;
- pomoże dzieciom w stopniowym osiąganiu coraz większej autonomii
- poprawi jakości życia dzieci; zapewnieni dzieciom radość i pozbawi napięć;
- zwiększy świadomość ekologiczną.
Ogród jest tak zaplanowany, aby wkomponowywał się w istniejące zadrzewienie. Korzystać z niego będą dzieci, uczęszczające do Punktu Przedszkolnego „Pod Daglezją” i Publicznej Szkoły Podstawowej w Dargobądzu a także innych placówek oświatowych.
Położenie ogrodu w bezpośrednim sąsiedztwie placu zabaw czyni go bardzo atrakcyjnym do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Po fazie projektowej wykonano prace ziemne, usunięto stare pnie, postawiono nowe ogrodzenie, posadzono żywopłot, który ma osłonić teren od strony ulicy. Wzdłuż alejki prowadzącej do głównego wejścia do szkoły posadzono szpaler pięknie kwitnących wiosną i atrakcyjnie wybarwionych jesienią japońskich wiśni i śliw wiśniowych.
Wiosną powstaną rabaty pełne kwiatów , zielnik oraz ścieżka o różnorodnej strukturze, a także elementy małej architektury. Obecnie zakończono sadzenie ponad 40 gatunków roślin.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli ten projekt, ofiarowując rośliny, pieniądze lub własną pracę. Dziękujemy Pani Burmistrz, Radnym Gminy Wolin, Sponsorom oraz Nauczycielom.
Czekamy aż ogród prezentuje się w pełnej okazałości i dostarczy odwiedzającym wielu doznań .