• Święto Niepodległości w WOK w Dargobądzu.

          • 9 listopada w sali Wiejskiego Ośrodka Kultury w Dargobądzu uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Gabrieli Rajtak zaprezentowali mieszkańcom Dargobądza i okolicy program artystyczny dotyczący sto pierwszej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

          • Święto Niepodległości.

          •        Uroczystym apelem uczciliśmy sto pierwszą rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Dzieci pod opieką pani Gabrieli Rajtak przygotowały piękny montaż słowno-muzyczny, w którym przekazały między innymi życzenia urodzinowe dla Polski. Z okazji urodzin Polska dostała również wykonane przez uczniów prezenty: puzzle i układanki dotyczące historii i geografii naszego kraju. Najstarsi uczniowie wzięli udział w quizie dotyczącym okoliczności odzyskania niepodległości. Tytuł i dyplom Młodego Patrioty zdobył uczeń klasy ósmej - Filip Król. Pani Dyrektor wyróżniła również pochwałą uczennice klasy piątej - Agnieszkę Maderę i Weronikę Węgier, które wykazały się prawdziwie dojrzałą postawą i pomogły odzyskać zagubioną, cenną rzecz. Serdecznie gratulujemy! Było pięknie, uroczyście i patriotycznie. Wszystkiego najlepszego, Polsko!

          • Fascynujący świat mrówek w naszej szkole.

          • 05.11.2019 r. dzieci z naszej szkoły uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pszczelarza z pasieki Boża Iskierka. W naszej szkole pszczelarz gościł już po raz drugi. Tym razem zaprosiliśmy go na warsztaty „Fascynujący świat mrówek ”. Na zajęciach edukacyjnych dzieci poznały zwyczaje mrówek, szczegóły ich życia, budowę i strukturę mrowiska, zobaczyły prawdziwą królową mrówek, a także oglądały świat mrówczymi oczami. Na koniec dostały na pamiątkę drobne upominki.

          • Zbiórka zniczy i sprzątanie cmentarza.

          •             Tuż przed dniem Wszystkich Świętych wiele osób przypomina sobie o konieczności posprzątania mogił swoich bliskich. Niestety, nie na każdym nagrobku pojawia się znicz.
                      30 października wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu  uczestniczyli w akcji sprzątania grobów. Piętnastu wolontariuszy wyposażonych w niezbędny sprzęt ogrodniczy  z ochotą przystąpiło do prac porządkowych na terenie cmentarza w Dargobądzu. Akcję poprzedzała zbiórka zniczy na terenie szkoły. Wolontariusze pozbierali śmieci i wygrabili liście, a na mogiłach, które były zaniedbane i zapomniane, zapalili symboliczny znicz. Dzięki takim akcjom młodzież poznaje historię regionu i uczy się szacunku dla tradycji. 

          • Wizyta w gospodarstwie rolnym w Rzeczynie.

          • 24 października uczniowie klasy VII i VIII  w ramach realizacji zajęć doradztwa zawodowego odwiedzili gospodarstwo rolne w Rzeczynie. Mieli niecodzienną mozliwość podejrzeć "od kuchni" proces pozyskiwania mleka, hodowli krów i opieki nad nimi. Gospodarze pozwolili nam zajrzeć we wszystkie zakamarki. Na pewno najprzyjemniejsze było karmienie i głaskanie cieląt. Bardzo serdecznie dziękujemy za zaproszenie!

          • Pomóż i Ty!

          • W każdym z nas tkwi moc czynienia dobra!

            Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunem przypominają o trwających akcjach charytatywnych:

            1.  Akcja organizowana przez Fundację na  Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych z siedzibą w Gdyni pod hasłem Szkoło, Pomóż i Ty.

            Celem akcji jest pomoc 17-letniemu Bartkowi Chrzanowi, który pomimo dziecięcego porażenia mózgowego i operacji kręgosłupa nie rezygnuje z rehabilitacji wspomagającej jego rozwój. Fundacja proponuje sprzedaż cegiełek w formie kart-„ściąg” zawierających przydatne materiały edukacyjne z różnych przedmiotów. Pieniądze zebrane ze sprzedaży tych cegiełek zostaną przekazane na zakup skutera inwalidzkiego Companier. 

            Akcja trwa do 27 listopada 2019 roku. Wśród szkół, które sprzedadzą największą ilość kart zostaną rozlosowane 3 wysokiej klasy laptopy. Cena jednej cegiełki to 2zł.

            2. Akcja zbiórki zniczy, które zostaną zapalone przez wolontariuszy na opuszczonych i zaniedbanych grobach jako zwieńczenie tegorocznej akcji porządkowej na cmentarzu w Dargobądzu.

            Zbiórka zniczy trwa do wtorku 29 października.

             

          • Pasowanie Pierwszoklasistów na uczniów.

          •                  Dziś w szeregi uczniów naszej szkoły wstąpili oficjalnie Pierwszoklasiści pod opieką pani Marleny Tryki. Podczas uroczystego apelu wykazali się ogromną wiedzą, znajomością szkolnych zasad oraz odpornością - nikt się nie skrzywił podczas picia soku z cytryny.

                          Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Potem pierwszoklasiści zaprezentowali się rodzicom, nauczycielom i całej społeczności uczniowskiej deklamując wiersze, śpiewając piosenki oraz rozwiązując zagadki na temat życia szkolnego i naszej ojczyzny.

                        Następnie złożyli uroczyste ślubowanie. Przyrzekli być wzorowymi uczniami, szanującymi rodziców, nauczycieli i rówieśników. Potem zostali pasowani na uczniów naszej szkoły przez panią dyrektor. Otrzymali dyplomy oraz rożki pełne smakołyków.

                        Po uroczystym apelu uczniowie klasy pierwszej udali się  na pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Ślubowanie z pewnością zapadnie w pamięci naszych najmłodszych .

            Społeczność szkolna, uznała, że uczniowie klasy pierwszej na pewno będą godnie reprezentowac naszą szkołę. Witamy i życzymy wielu sukcesów oraz samych miłych chwil.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          •                Dziś obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie przygotowali wspaniały występ pod opieką pań Gabrieli Hengielskiej i Alicji Ożyńskiej. Z okazji święta edukacji Pani Dyrektor Ewa Żelewska złożyła życzenia Uczniom, Rodzicom oraz Nauczycielom. Do życzeń przyłączyła się również Przewodnicząca Rady Rodziców pani Laurencja Malessa. Nie zabrakło ciepłych i serdecznych słów oraz podziękowań za pracę w ubiegłym roku szkolnym. Pani dyrektor wręczyła nagrody nauczycielom i pracownikom obsługi. Bardzo serdecznie dziękujemy za obecność licznie zgromadzonych Gości. 

            Więcej zdjęć z uroczystości w albumie fotograficznym. 

          • Dzień drzewa.

          •            10 października w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew. Celem programu jest zainspirowanie młodych ludzi do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzew. Tego dnia w grupach przedszkolnych odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew, dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt oraz przyrody. Przed budynkiem naszej szkoły wspólnie posadziliśmy jodłę białą.  Przedszkolaki były bardzo zaangażowane, podczas sadzenia drzewka, było to dla nich nowe doświadczenie. Jodła ozdobi nasz ogród a w przyszłości będzie gwarantem czystego powietrza. Dzieci będą miały możliwość zadbania o "swoje drzewko", a także obserwowania jego wzrostu. Na koniec złożyliśmy uroczystą przysięgę:

            Nie będziemy łamać gałązek, drzew i krzewów.
            Nie będziemy deptać trawników!
            Nie będziemy w lesie krzyczeć!
            Będziemy wrzucać śmieci do kosza!
            Będziemy zimą dokarmiać ptaki i zwierzęta!
            Będziemy oszczędzać wodę i prąd!
            Obiecujemy! My mali obrońcy przyrody!

                         Mamy nadzieję, że w przyszłości nasi absolwenci będą prawdziwymi miłośnikami przyrody i otaczającego ich świata.

             

          • Zbiórka darów dla Schroniska w Sosnowicach.

          •                         Jak co roku organizujemy zbiórkę darów dla Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sosnowicach. Zbliża się zima, warunki życia zwierząt w schronisku zawsze są trudne, ale w okresie zimowym szczególnie. Przyda się każda pomoc i wsparcie. 

            Do 30 listopada zbieramy:

            • Kasze, ryże, makarony;
              • Kołdry, koce, pościel;
                • Mokrą i suchą karmę;

            Wspomóż bezdomne pieski ze schroniska!

             

            Dary proszę przynosić do biblioteki szkolnej.

                              Dziękujemy 😊

          • Międzyzdrojskie Czwartki LA – koniec sezonu jesiennego

          • 02 października 2019 r. na Stadionie Miejskim im. Ireny Szewińskiej w Międzyzdrojach odbyły się trzecie i ostatnie w sezonie jesiennym zawody VI Edycji cyklu „Międzyzdrojskich Czwartków Lekkoatletycznych” oraz „Grand Prix Lekkoatletycznego”.

             

            W zawodach rywalizowało 67 uczniów z SP 1 Międzyzdroje, SP Dziwnów, SP Wysoka Kamieńska, SP 2 Wapnica, SP Wolin, PSP Kołczewo, PSP Dargobądz oraz SP 6 Świnoujście.

             

             

            Po trzech spotkaniach uczniowie PSP Dargobądz plasują się na następujących pozycjach:

            Cielesz ErykI miejsce - 60 m chłopców, rocznik 2007

            Marchewa Szymon - - I miejsce skoku w dal chłopców, klasy VII-VIII

            Broszkiewicz Alicja - II miejsce - 300 m dziewcząt, rocznik 2007

            Węgier Weronika –  II miejsce - skoku w dal dziewcząt, rocznik 2009

            Przybyłek Kornel - II miejsce - 300 m chłopców, rocznik 2007

            Przybyłek Kornel - II miejsce skoku w dal chłopców, rocznik 2007

            Cielesz ErykII miejsce - rzut piłeczką palantową chłopców, rocznik 2007

            Węgier Weronika –  III miejsce - 60 m dziewcząt, rocznik 2009

            Romanow Kacper – III miejsce - 60 m chłopców, rocznik 2007

            Marchewa Szymon – III miejsce - 100 m chłopców, klasy VII-VIII

            Romanow Kacper – III miejsce skoku w dal chłopców, rocznik 2007

            Marchewa Aleksander - III miejsce skoku w dal chłopców, rocznik 2008

            Nowaszyński Kacper - III miejsce skoku w dal chłopców, rocznik 2009 i młodsi

            Kubajczyk Rozalia - IV miejsce - 60 m dziewcząt, rocznik 2009

            Janik Michał - IV miejsce - 60 m chłopców, rocznik 2008

            Janik Michał – IV miejsce skoku w dal chłopców, rocznik 2008

            Nowaszyński Kacper - IV miejsce - 60 m chłopców, rocznik 2009 i młodsi

            Kubajczyk Rozalia - V miejsce - skoku w dal dziewcząt, rocznik 2009

            Broszkiewicz Alicja - VI miejsce skoku w dal dziewcząt, rocznik 2007

            Marchewa Aleksander - VIII miejsce - 60 m chłopców, rocznik 2008

            Macełko Amelia - VIII miejsce - 60 m dziewcząt, klasy VII-VIII

             

            Gratulacje i podziękowania dla zawodników za uzyskane wyniki, wolę walki i godne reprezentowanie naszej szkoły

            Kolejne 4 spotkania odbędą się na wiosnę 2020 r. a nagrodą dla najlepszych zawodników będzie  możliwość wyjazdu na Finał Ogólnopolski (Nieoficjalne Mistrzostwa Polski Dzieci), który odbędzie się w Łodzi.

            Więcej informacji, zdjęć oraz wyniki można znaleźć na stronie internetowej organizatora w zakładce Czwartki Lekkoatletyczne www.almiedzyzdroje.pl.

                                                                                                                                    Anna Czajkowska

          • Wizyta strażaków w przedszkolu.

          • PIERWSZA POMOC - WIZYTA STRAŻAKÓW

             

            Dnia 26.09.2019 r. w oddziałach przedszkolnych gościliśmy strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wolinie. Przedszkolacy z wielką radością powitali wyjątkowych gości. Byli nimi Pan Jakub Koniuto i Pan Kamil Zelek. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych. Na początku utrwaliliśmy sobie numery alarmowe. Następnie Panowie strażacy na fantomach uczyli dzieci sztucznego oddychania oraz reanimacji, po czym same przedszkolaki ochoczo zabrały się do udzielania pierwszej pomocy. Na zakończenie zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie. Wrażenia z tak cennej lekcji na długo pozostaną w naszej pamięci. Z całego serca dziękujemy przedstawicielom straży za przybycie i poświęcenie nam swojego cennego czasu.   Zdjęcia w albumie fotograficznym.  

          • Ogólnopolski dzień głośnego czytania.

          •  

                       30 września w Szkole Podstawowej w Dargobądzu  uroczyście obchodzono Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Uczniowie klas młodszych wzięli udział w konkursie znajomości lektur szkolnych i najpopularniejszych baśni i wierszy zarówno polskich jak i zagranicznych autorów.  Najlepsi zostali nagrodzeni maskotkami, które otrzymaliśmy od sponsora.

                      Po konkursie uczniowie zawieszali na specjalnie przygotowanym drzewie swoje prace plastyczne związane z bohaterami ulubionych książek.

                        Przez cały dzień  w szkole trwał kiermasz książek, podczas którego dzieci mogły za symboliczną złotówkę kupić sobie  wybraną  lekturę. Książki pochodziły ze zbiórki uczniowskiej. Dochód zasilił fundusz biblioteki szkolnej.

                               Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego dnia w szkole.

             

             

                                                            Bożena  Gołębiowska

          • Koncert w Grodnie.

          • 30 wrzesnia uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w koncercie edukacyjnym "Najwybitniejsi polscy kompozytorzy" zorganizowanym w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie. Dla naszych uczniów zagrał Baltic Neopolis Quartet czyli Emanuel Salvador, Sławomir Wilga, Emilia Goch Salvador i Robert Dacko. Muzycy zaprezentowali najwybitniejsze utwory z epoki średniowiecza, renesansu, baroku, klasycyzmu i romantyzmu. W drugiej części kwartet zagrał muzykę XX wieku - muzykę jazzową, filmową i popularną. W przerwie pomiędzy koncertami uczniowie zostali zaproszeni na pyszny poczęstunek. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

          • Zbiórka kasztanów.

          • ZBIÓRKA KASZTANÓW

             Zapraszamy wszystkich uczniów do akcji zbierania kasztanów, odpłatnie 1.10 za kg.  Prosimy o dostarczanie kasztanów bez skorup, całych, nie uszkodzonych.  Dochód przeznaczony na cele klasowe.

                 Dla klasy, która zbierze najwięcej przewidziany bonus!

                 Zaczynamy już od 1 października i      zbieramy do ostatniego kasztana.

             

            Włącz się do akcji!!!

          • Powitanie jesieni.

          • W naszej szkole sezon jesienny uważamy za otwarty. 23 września 2019 r. oficjalnie powitaliśmy nową porę roku, która będzie towarzyszyć nam przez najbliższe miesiące. Grupy przedszkolne wraz z rodzicami przywitały Panią Jesień radośnie i w dobrym humorze. Wykorzystując dary jesieni: kasztany, żołędzie, kolorowe liście, jarzębinę, dynie - zrobiliśmy „KASZTANOWE LUDZIKI” a także „JARZĘBINOWE KORALE”. Następnie wykonaliśmy ZDROWE SAŁATKI JESIENNE: OWOCOWE I WARZYWNE. Było pysznie i kolorowo. Korzystając z pięknej pogody posadziliśmy do skrzynek wrzosy, chryzantemy, ozdobną kapustę. Na zakończenie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Mamy nadzieję, że tak miło powitana jesień nie będzie smutna, nudna i zimna, ale przepiękna, barwna, ciepła i bogata w jesienne skarby! Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie.

          • Przedstawienie profilaktyczne.

          • 3 października w szkole gościć będziemy Fundację "Grupa T", która zaprezentuje uczniom klas 0-VI przedstawienie profilaktyczne pod tytułem "Strach ma wielkie oczy".

            „Strach ma wielkie oczy”

            • Tematyka: profilaktyka uzależnień: , agresja , przemoc,  alkohol, nikotyna, narkotyki
            • Scenariusz powstał przy merytorycznym wparciu psychologa dziecięcego oraz pedagoga szkolnego
            • Spektakl adresowany dla: dzieci z klas 0-VI -dostosowanie gry przez aktorów dla różnej grupy wiekowej. Maksymalna ilość osób na jednym spektaklu 150
            • Forma spektaklu: kabaretowa, interaktywna
            • Czas trwania spektaklu: ok. 45  minut

                                  W spektaklu poruszany będzie problem uzależnień (alkohol, nikotyna, narkotyki) oraz przemocy i agresji- zjawiska coraz bardziej powszechnego wśród dzieci i młodzieży. Przemoc psychiczna i fizyczna jest szczególnie groźna: powoduje efekt domina, przez co często współwinni są także ci, którzy nie zgadzają się na nią,  jednak nie reagują. Oprawcy czują się dzięki temu  bezkarni, a osoby prześladowane nie wiedzą jak zmierzyć się z problemem. Aby uporać się z trudną sytuacją, dzieci i młodzież często sięgają po używki.

            Fundacja pragniem ukazać sposoby radzenia sobie w skomplikowanym położeniu. Pokaże, że kluczem do rozwiązania sprawy jest przerwanie milczenia i zwrócenie się o pomoc. Udowodni, że nauczyciel jest przyjacielem, który wie, jak wyjść  z opresji. Ponad to pokaże, co robić, kiedy jesteśmy świadkami przemocy. Okaże się, że nikt z nas nie jest bezradny!

                               Ta fascynująca przygoda rozgrywa się w owadzim świecie. Piegowata  razem z przyjacielem Żądełkiem są prześladowani przez Karalucha Ohydka. Sytuacja z pozoru niewinna zaczyna wymykać się spod kontroli i wyrządzać coraz więcej szkód. Nasi bohaterowie nie wiedząc, co robić, wyruszają na poszukiwanie Królowej Motyli  w nadziei znalezienia magicznego rozwiązania sytuacji.  Czy naszym małym przyjaciołom uda się wyjść zwycięsko z opresji i jak zakończy się ta historia? Być może magia okaże się nieskuteczna, a pomoc była bliżej, niż się wydawało…

            To piękne, ale i zabawne przedstawienie daje dzieciom dużą porcję walorów edukacyjnych i zarazem jest dla nich niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy z aktorami. Cała gama oryginalnych bohaterów, wartka akcja i rozbrajający kunszt kabaretowy gwarantują niesamowite widowisko zarówno dla dziecięcego  jak i dorosłego widza.

            Spektakl „Strach ma wielkie oczy” to niezapomniane wrażenie estetyczne oraz pyszna przygoda!

          • Sprzątanie świata.

          • Akcja „Sprzątanie świata”

                         Uczniowie klasy VI PSP w Dargobądzu pod opieką wychowawcy ponownie przystąpili do ekologicznej, corocznej, międzynarodowej akcji  „Sprzątanie Świata” promującej dbanie o środowisko.  Wyposażeni w rękawiczki ochronne, worki na śmieci i dobry humor z wielkim zaangażowaniem uporządkowali teren w okolicy szkoły.  Efektem ich pracy były worki wypełnione m.in.: surowcami szklanymi i plastikowymi, które mogą ulec powtórnemu przetworzeniu.

                     Korzystając z okazji, apelujemy o zmianę nawyków w codziennym życiu polegającą na robieniu świadomych zakupów - w opakowaniach ekologicznych, nabywaniu rzeczy trwałych, wielokrotnego użytku, unikaniu tworzenia odpadów, odpowiednim nimi gospodarowaniu i segregowaniu, a przede wszystkim, wyrzucanie ich w miejsca do tego celu przeznaczone.

                                                                                                                                                         Anna Czajkowska